Πρόγραμμα εκπαίδευσης στην καρδιοαναπνευστική αναζωιγόνηση με τη χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή (ΑΕΑ).

Η εκπαίδευση των παιδιών στην ΚΑΡΠΑ και τη χρήση ΑΕΑ είναι μια ελπιδοφόρα προσέγγιση για να σωθούν ανθρώπινες ζωές. Οι μαθητές μαθαίνοντας ΚΑΡΠΑ-ΑΕΑ αποκτούν γνώσεις και αναπτύσσουν δεξιότητες οι οποίες μπορεί να τους φανούν χρήσιμες και να σώσουν τη ζωή κάποιου που κινδυνεύει.

Με υπεύθυνη του προγράμματος τη γιατρό-αναισθησιολόγο κ. Ελένη Πολύζου, την οποία ευχαριστούμε θερμά, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας στις 8-5-2023 εκπαίδευση των μαθητών και μαθητριών της έκτης τάξης στην ΚΑΡΠΑ με ταυτόχρονη χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή. Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και με την καθοδήγηση της κ. Ε. Πολύζου και της κ. Η. Χρηστάνα- δασκάλας της τάξης, έμαθαν την αλληλουχία των ενεργειών που πρέπει να ακολουθήσουν προκειμένου να σώσουν τη ζωή κάποιου που παθαίνει καρδιακή ανακοπή. Εφάρμοσαν οι ίδιοι/ες μαθητές/τριες στην πράξη, σε ανθρώπινο ομοίωμα, τα όσα ενδιαφέροντα έμαθαν.

Θεωρούμε αξιόλογες τις δράσεις αυτού του είδους και ευελπιστούμε στη συνέχισή τους.