“Σπάω τη σιωπή σπάζοντας μπαλόνια”

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου, στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού, το Σχολείο μας συμμετείχε στη δράση “Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας τα μπαλόνια”, στην πλατεία Ρήγα Φεραίου.

Τη δράση συνδιοργάνωσαν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων με το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και υλοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Οι μαθητές της Β’ και της Γ’ τάξης του Σχολείου μας, φώναξαν συνθήματα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, έπαιξαν παιχνίδια ρόλων και έσπασαν μπαλόνια, φωνάζοντας το σύνθημα “Είμαστε όλοι μια παρέα και η ζωή είναι πιο ωραία¨.

Ο θόρυβος που προκλήθηκε από το σπάσιμο των μπαλονιών, λειτούργησε στην κατεύθυνση της αφύπνισης, της ευαισθητοποίησης και ενεργοποίησης όλων μας.